Upośledzony niedźwiedź mocno śpi

Data: 2015-10-20, autor: Michał Misztal

It's not a bug it's a future.

Linux nie działa! Rany boskie, nie chce się zbootować i zonk, i koniec, i mogiła. Coś w tym stylu usłyszałem od niedzielnego użytkownika tego systemu. Włączam komputer i faktycznie przy montowaniu partycji pojawia się komunikat: "The NTFS partition is in unsafe state", dalej ani rusz. Komunikat dotyczy systemu plików NTFS - czyli Windowsa a jest on na drugiej partycji. Czyli na chłopski rozum cała sytuacja może dotyczyć systemu Windows a nie Linux.

Montuję partycję NTFS w trybie read-only i system idzie dalej. Hmm. WTF. Czyli Windows nie posprzątał po sobie w momencie zamykania systemu. Zazwyczaj dzieje się tak gdy włącza się hibernacja lub jakakolwiek forma usypiania systemu oraz gdy system nie zostanie prawidłowo wyłączony (BSOD, rozłączenie zasilania podczas pracy). Informacje sesyjne w momencie usypiania są zapisywane na dysku w postaci zrzutu i odczytywane po wybudzeniu systemu. Jako, że Windows tych różnych potworów ma pełno (hibernacje, strumienie NTFS, dziwne systemy metadanych, junkcje) to nikt do końca nie wie co się stanie przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nimi.

Od Windows 8 do potworów dołączył Fast Startup. Zamykanie systemu to tylko zmyła. Faktycznie sesja nie jest zamykana a część informacji jest zrzucana na dysk. Windows może również w takim stanie zostawić otwarte pliki (słynne .$lock) i procesy. I w tym momencie mamy zonk - bo tylko Windows wie co popsuł. Dla uniksów sterownikiem NTFS jest ntfs-3g - od 2013 roku już wykrywa stan uśpienia partycji i domyślnie nie montuje jej w trybie odczyt/zapis.

Rozwiązań takiej sytuacji jest kilka:

  • nie montować problemowej partycji NTFS
  • montować ją tylko w trybie read-only (-o ro) ale możliwy jest tylko odczyt
  • wyłączyć w Windowsie Fast Startup, wszystkie usypiania i hibernacje

Powyższe dotyczy uniksów posiadających uaktualniony sterownik ntfs-3g. Starsze wersje lub mutacje Windows-live mogą te metadane zignorować i klops gotowy.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2020

Czytasz właśnie

Upośledzony niedźwiedź mocno śpi
Autor: Michał Misztal
Data: 2015-10-20

Podobne wpisy