Zapisz jako PDF

Data: 2015-11-17, autor: Michał Misztal

Dzisiaj będzie bardzo, ale to bardzo przydatny wpis. Niemal każdy ma na komputerze zainstalowany pakiet biurowy. MS Office, OpenOffice, LibreOffice, Kingsoft Office i inne. Do całego bałaganu dołączają różne wersje Microsoft Office. Przez różne standardy praktycznie niemożliwe jest odtworzenie pliku z identycznym formatowaniem niż ten na komputerze macierzystym. Rozwiązanie jest bardzo proste - eksport do pdf. W ten sposób w każdym komputerze dokument można otworzyć i będzie on wyglądał zawsze tak samo.

OpenOffice i pochodne

Ryc. 1. Aby dokonać eksportu wystarczy jedno kliknięcie

MS Office 2007

W tym przypadku trzeba pobrać bezpłatny dodatek z tej strony. Po jego instalacji można już wybrać opcję zapisu do pdf.

Ryc. 2. I już MS Office 2007 błyszczy obsługą nowego formatu. Screen z sieci bo nie używam MS Office. Sorry, że po angielsku

Office 2010 (i prawdopodobnie wyżej)

Good news. Eksport do pdf jest wbudowany i nie trzeba się zbytnio przy tym gimnastykować.

Ryc. 3. Hurra - eksport do PDF jest wbudowany. I to tylko 3 lata za konkurencją

Rozwiązanie uniwersalne - Windows

Należy zainstalować program doPDF. Działa bardzo prosto. Tworzy instancję nowej drukarki wirtualnej. Wszystko co w niej "wydrukujemy" jest faktycznie zapisywane jako plik PDF. Jak to faktycznie wygląda jest tutaj.

Rozwiązanie uniwersalne - Unix

Co prawda jest możliwość utworzenia wirtualnej drukarki w CUPS (Common Unix Printing System) ale nie ma po co odkrywać koła na nowo. Praktycznie wszystkie programy pod tą i podobne platformy umożliwiają bezpośredni eksport do PDF.

Stosując się do powyższych porad dokument zawsze będzie wyglądał tak samo niezależnie od sprzętu i systemu operacyjnego. No i to będzie dobrze o nas świadczyć. W końcu uniknęliśmy buby.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2018