Info o ciastkach

Eeee...
Żeby strona działała fajnie to trzeba zaakceptować obsługę pewnych plików. Jeśli jesteś nienormalny, nosisz czapkę z amelinium i siedzisz w schronie zbudowanym z poduszek to możesz je sobie wyłączyć. Autor strony nie czerpie żadnych korzyści z cookies (twierdzi nawet, że ten komunikat jest głupi), ale, cóż - Unia wymaga. Korzystając z witryny zgadzasz się z polityką cookies.

Wszystko w budowie...

LibreOffice - zapisz jako MS Office

logo libreoffice

Dziś będzie praktycznie. Jakiś czas temu ktoś się mnie zapytał ile kosztuje MS Office. Odpowiedziałem - tyle i tyle. Uuu - trochę drogo. Zapytałem do czego ten program jest potrzebny. "Do napisania opowiadania do szkoły bo nauczycielka ma ten i innych nie umie otworzyć" - usłyszałem. Można by tutaj się dochodzić o system szkolnictwa w Polsce ale to już nie moja działka. No ale, żeby wydawać 400 - 500 zł na oprogramowanie w którym należy napisać streszczenie Janka Burczymuchy to przesada. Bo tak - moi drodzy - trudno w to uwierzyć ale MS Word jest za PLN'y. Alternatywą jest LibreOffice czy OpenOffice ale nauczyciel nie czai bazy.

Z taką sytuacją można poradzić sobie na dwa sposoby. Pierwszy (najlepszy) to eksport do PDF który opisałem tutaj. W zasadzie to co to za zwyczaj by dawać do sprawdzenia dokumenty w formacie edytowalnym.

Ale jeżeli nauczyciel się uprze bo chce Worda i koniec? LibreOffice umożliwia zapis dokumentu w formatach Microsoftu. Wystarczy wybrać odpowiedni typ pliku (patrz niżej)

Ryc. 1. Z menu Plik wybieramy "Zapisz jako", klikamy ikonę lub kombinację Ctrl+Shift+S
Ryc. 2. U dołu trzeba kliknąć w przycisk "Wszystkie formaty"...
Ryc. 3. i wybrać odpowiedni.
Ryc. 4. Pokaże się okno z potwierdzeniem wyboru, gdzie należy się zgodzić na wybór MS XML

I to w zasadzie wszystko. Można również ustawić automatyczny zapis do MS XML jako domyślny. Instrukcja poniżej

Ryc. 5. Wchodzimy w opcje
Ryc. 6. I w sekcji "Ładuj/Zapisz -> Ogólne" wybieramy preferowany format

To wszystko. LibreOffice mozecie pobrać z tej strony.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.

Napisz komentarz lub zgłoś błąd

Dodane w dniu 22 listopada 2015 przez Michał Misztal
Kopiowanie powyższych wypocin dozwolone pod warunkiem podania źródła, znaczy tandemu autor + link do strony