Instalacja i podstawowa konfiguracja XAMPP na Windows

Data: 2015-12-06, autor: Michał Misztal

Czysty HTML to już przeszłość jak David Hasselhoff. Dziś strony tworzy się nieco inaczej. Czy to CMS czy pisana od początku - serwer z interpreterem PHP jest wymagany. Nie ma problemu gdy stronę testujemy w momencie po przesłaniu na serwer. Ale co gdy chcemy mieć podgląd przed wysłaniem?

Stronę internetową napisaną bez użycia języków backend-owych (interpretowanych przez serwer) można otworzyć z dwukliku w dowolnej przeglądarce. Z PHP, Ruby On Rails, ASP czy Django sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Ogólnie to nie polecam tworzenia stron internetowych pod systemem Windows bo prowadzi to tylko do dodatkowego zamieszania. Ale jeśli jest potrzeba to opiszę jak zainstalować sobie taki mały serwer. Oprogramowania tego typu jest całkiem sporo. Ja polecam XAMPP.

Ryc. 1. Po dwukliku na instalator otworzy się takie okno. W zasadzie cały proces instalacji ogranicza się do "dalej, dalej, dalej..."
Ryc. 2. Pojawi się monit zapory który należy zaakceptować. Tworzone są reguły firewalla na potrzeby serwera.
Ryc. 3. No i koniec. Domyślnie po kliknięciu "Finish" włączy się panel XAMPP.
Ryc. 4. W panelu domyślnie włączony jest serwer Apache. Widać jakie porty są otwarte - 80 dla http i 443 dla https. Włączenie lub zatrzymanie usługi sprowadza się do kliknięcia w "Start" lub "Stop".
Ryc. 5. Dla naszych potrzeb musimy jeszcze włączyć bazę MySQL. Po kliknięciu w "Start" pojawi się kolejny komunikat zapory, który oczywiście akceptujemy.
Ryc. 6. Połowa roboty za nami. Teraz wchodzimy do katalogu w którym się zainstalował XAMPP - domyślnie c:\xampp, a następnie do "htdocs" (hypertext documents) i tworzymy tam folder na nasz projekt.
Ryc. 7. Wchodzimy do katalogu projektu i tworzymy plik "index.php". Serwer automatycznie otwiera pliki "index.html index.htm index.php", gdy wskażemy mu katalog. Jeśli nie ma pierwszego to otwiera drugi itd. A jak nie ma żadnego to może wyświetlić zawartość katalogów (bardzo niebezpieczne). Przyjęło się, że domyślną nazwą pliku indeksu jest właśnie "index.php".
Ryc. 8. Otwieramy plik "index.php" i wpisujemy to co powyżej. Tylko po to aby sprawdzić czy wszystko działa.
Ryc. 9. W przeglądarce wpisujemy "localhost/katalog_projektu". Jeśli pojawi się to co powyżej + info o PHP to znaczy, że wszystko jest OK i można już pisać witryny z użyciem PHP. W nazwie projektu nie może być spacji. Można też wyciachać wszystko w "htdocs" i tam umieścić pliki projektu. Wtedy w przeglądarce wystarczy wpisać "localhost".

I to już wszystko jeśli chodzi o XAMPP na Windows.

LINKI(XAMPP - strona domowa;https://www.apachefriends.org/pl/index.html)

Komentarze (3)

[2016-03-10 11:50:27] gfdgsg pisze: gfdsgf
grfdghfd
[2016-03-10 21:25:13] csk(admin) pisze: Re: gfdsgf
Witam przybysza. Jako, że to pierwszy komentarz to pozwolę sobie go opublikować. Nawet jeśli został napisany przez pozaziemską cywilizację i niewiele z niego rozumiem.
[2018-03-27 12:33:53] Mario pisze:
Wszystko fajnie i prosto opisane. Dzięki

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2023