Sprawdzenie wersji systemu we własnej aplikacji w c++

Data: 2016-05-08, autor: Michał Misztal

Akurat piszę sobie drobną aplikację serwisową w C++ pod Windowsa. Założenia są takie: ma wykryć wersję systemu i jego architekturę oraz w zależności od tego co wykrył podjąć konkretne działania.

Niby nic skomplikowanego ale to w końcu Microsoft.

Ostatecznie wykorzystałem funkcję GetVersion(). Wszystko to mi zwraca int'a a'la obrobiony ver z linii poleceń. Co do "32 czy nie 32 bit o to jest pytanko" to jeszcze kombinuję.

Ale nie o tym. Przeszukując internet znalazłem stronę z funkcją sprawdzającą co za zło jest zainstalowane na naszym sprzęcie. Widać, że wraz z nowym systemem dodawana jest w nowa funkcja sprawdzająca czy ten to ten w stylu "Czy ty jesteś Windows 10, syn Billa i Nadyi", i w odpowiedzi dostajemy "Tak, ja nim jestem".

Sprawdzenie czy to jest W10 to 12 wywołań różnych funkcji (sprawdzenie czy XP i wzwyż). Jakby nie można było w stylu "Ktoś ty" - "Windows 10". Tak się teraz zastanawiam, bo Windows 10 ma być ostatnią wersją Windowsa. I czy czasem nie jest to zrobione po to by nie mnożyć wywołań niepotrzebnych funkcji nawet (a może tymbardziej) przez programistów MS. W sumie możliwe.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2022

Czytasz właśnie

Sprawdzenie wersji systemu we własnej aplikacji w c++
Autor: Michał Misztal
Data: 2016-05-08

Podobne wpisy