Microsoft Edge - wielka ściema?

Data: 2016-05-14, autor: Michał Misztal

Ogólnie to koło nosa mam newsy z obozu Windows. Nie używam i nie będę. W taki sam sposób podchodzę do nowości odnośnie MS Edge - nowej przeglądarki która jest tak wspaniała, że niewierzący uwierzą, głód na świecie zniknie a zezowaci architekci zaczną rysować proste linie. To nowa przeglądarka Microsoftu zastępująca Internet Explorera. Napisana od zera. Ale czy aby na pewno?

Jak już pisałem pochwalne peany mnie nie ruszają. Natomiast kilka ostatnio zaistniałych sytuacji kazały mi się zainteresować sprawą.

U klienta na komputerze znalazłem infekcję która miała identyczną nazwę jak nazwa nadrzędnego folderu. Otworzyłem to wszystko jako archiwum + podejrzałem zawartość w GHex. I co znalazłem? Infekcję wykorzystującą luki przeglądarek Microsoftu na które zostały wypuszczone łaty dnia 10 maja 2016 - czyli świeżyzna.

Dzięki temu zwróciłem uwagę na wpis w serwisie dobreprogramy.pl w którym autor zauważa, że identyczne podatności zostały załatane dla IE jak i dla Edge. Tutaj macie inny (starszy) wpis na ten sam temat. A tutaj opis luki (identyczna podatność dla IE jak i dla Edge).

No i teraz tak - czy to zadziwiający zbieg okoliczności, że obie przeglądarki mają identyczne podatności czy może większość kodu Edge to po prostu stary Internet Explorer? Czy szumnie zapowiadana nowa, bezpieczna i nowoczesna przeglądarka to bujdy na resorach? Marketingowa ściema? Sami to osądźcie.

PS. Ciekawe ile nowego kodu jest w W10? A ile to zaszłości z lat (nawet i) 90-tych (choćby i w WinAPI).

PPS. Właśnie dostałem maila z Windows Insider Program (błędy młodości) zatytułowany "How your feedback is being used to build Windows". Nie wiem po co ten WIP skoro użytkownicy swoje a Microsoft swoje (przykład - choćby karty w eksploratorze).

Komentarze (2)

[2016-05-15 10:20:58] Korsarz pisze: Test
Przydałby się porządny test Chrome vs Vivaldi.
[2016-05-15 15:07:37] csk(admin) pisze: Re: test
Wszystko zależy czego oczekujesz od testu. Strony wyświetlają się tak samo w obu przeglądarkach bo to ten sam silnik. Reszta to kwestia konfiguracji według własnych preferencji. A tych w Vivaldi jest całkiem sporo. Na stronie https://vivaldi.com?lang=pl_PL jest wszystko ładnie opisane.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2022

Czytasz właśnie

Microsoft Edge - wielka ściema?
Autor: Michał Misztal
Data: 2016-05-14

Podobne wpisy