Przenosimy system na dysk SSD

Data: 2016-10-29, autor: Michał Misztal

Postanowiłem zainwestować w dysk SSD - dla większej responsywności systemu. 60GB idealnie pasuje do tego co chcę zrobić. Na tym dysku będą tylko partycje linuksowe tj /, /boot i /home. System u siebie instalowałem w 2014 roku i zajętość na partycji / wynosi do tej pory tylko 15GB.

Podzielę to standardowo: /boot - 1GB, / - 35GB, /home - reszta. Mało tego, zbinduję z /home katalogi do dysku talerzowego - te, do których szybki dostęp nie jest potrzebny tj. dokumenty, pobrane rzeczy itp. System i ustawienia konfiguracyjne mają działać szybko.

Gdyby to był Windows to potrzebny by był dużo większy dysk i komercyjne oprogramowanie które upchnie go na drugi dysk lub mozolna instalacja i konfiguracja systemu. Tutaj wystarczy, że przekopiuję pliki ze starej instalacji na nowy dysk. Potem wystarczy chroot na nowy /, instalacja syslinuxa na nowym dysku, przebudowanie kernela. Jeszcze tylko drobna zmiana kolejności uruchamiania dysków w BIOSie, konfiguracja /etc/fstab. A wszystko to już w nowoczesnym systemie partycji - GPT.

I wszystko działa. Bez instalacji = masa czasu zaoszczędzona. Jako, że na /home mam przeznaczone 20GB to szału nie ma. Najbardziej żerte lokalizacje znajdują się na dysku talerzowym i zbindowane z folderami na partycji /home.

Całość zajęła ok 40 minut.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2023

Czytasz właśnie

Przenosimy system na dysk SSD
Autor: Michał Misztal
Data: 2016-10-29

Tagi

Podobne wpisy