Libreoffice czyli wygodny pakiet biurowy

Data: 2017-01-21, autor: Michał Misztal

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu. W zasadzie to sporo. Tak więc mimo natłoku prac postaram się coś naskrobać. Tematem przewodnim miało być włączenie programowania do szkół, ale może to kiedy indziej. Dziś pochodna tego. Zastanawiam się jak programowanie może wejść do szkół kiedy informatycy szkolni znają jedynie MS Office i zaznajomić się z alternatywnym, podobnie działającym oprogramowaniem, nie chcą. A programowanie to nie wybór takie czy takie okienko a zupełnie inny sposób myślenia. Jest to przejście z funkcji usera do twórcy i otwarcie się na pomysły innych. Mur-beton "ofisowy" może tu znacznie przeszkadzać.

Co do Libreoffice - ja usilnie instaluję go wszędzie ale cóż - chcemy MS Office bo w LO nic nie można zrobić. Otóż nic z tych rzeczy. Trzeba tylko chcieć.

Orientacja strony - czyli, ej Michał jak zrobić żeby było w poziomie

Najpierw przedstawię pasek boczny.

Pasek boczny został pomyślany aby wykorzystać w pełni monitory panoramiczne. Do tego znajdziemy tam większość typowych funkcji. Wszystko jest na wierzchu a ikony są ładne i od razu można się domyślić co robią. Na przykład wspomniany układ strony.

Jeśli przez przypadek ten panel wyłączymy to bez problemu w opcjach widoku można go włączyć.

Wstawimy szybko tabelę.

I scalimy sobie komórki.

Po to by ustawić orientację tekstu w scalonych komórkach.

Szybko usuńmy sobie jeszcze tabelę dzięki nawigatorowi.

A na koniec - tabulatory.

Tak się z nich korzysta.

I co? Trudne? Chyba nie. Z powyższego wpisu za dużo nie wynika bo i nie mam pomysłu na kompletny wpis o LibreOffice (tak jak poprzedni z CV). Pokazałem jedynie jak zrobić rzeczy o które ktoś mnie często nagabuje. No i kwestia tabulatorów. Widziałem sporo dokumentów pisanych w LO, MS Office i innych i chyba tylko dwa posiadały poprawnie wykorzystaną tabulację. Jakieś pomysły na wpis - pisać.

PS. Często nie piszę bo tworzę program dla obsługi serwisu. Szkielet już funkcjonuje ale jeszcze trzeba dokończyć, wyczyścić i zoptymalizować kod. Może i zdjęcia jakieś zamieszczę. Kiedyś. Być może.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2018