Jak nie robić platformy b2b

Data: 2017-03-12, autor: Michał Misztal

Ostatnio robiłem zamówienie w pewnej hurtowni. Oczywiście przez platformę b2b. Jakież było moje zdziwienie gdy kliknąłem w Vivaldi PPM a tam brak "Otwórz w nowej karcie". No kurczę, z tym B2B zawsze był problem ale tym razem włączyłem narzędzia deweloperskie i wszystko jasne.

OK, widocznie w Vivaldim coś zmienili ale jak się okazuje żadna przeglądarka nie powinna mieć możliwości oferowania tej funkcji w tym miejscu. Ba, nawet nie wiem czy na stronie zaszły jakieś zmiany.

No to screen

Nie widać żadnego znacznika <a href>. Mimo to po kliknięciu na nazwę towaru otwiera się strona towaru. Realizuje to funkcja podmiany adresu dla zdarzenia onclick. I teraz tak - po co tak kombinować? Nie wystarczyłby zwykły "anchor"? JS to dodatek do strony. Strona, zwłaszcza taka, powinna działać poprawnie również z wyłączonym JS'em - taka jest zasada. Po drugie - JS w kodzie HTML i to wywołany z, pewnie, PHP, może each zamiast? Zapis ten przeczy dobrym praktykom.

CSS w JS? Da się? Oczywiście, że się da. Zdarzenia onmouseover i onmouseout służą do ustylizowania tła nazwy towaru. Zmiany stylu = edycja logiki strony a nie plików do tego przeznaczonych. Klasa hover coś mówi? Dalej widzimy ostylowanie w kodzie HTML - co ciekawe - koloru tła i wyglądu kursora - co już jest realizowane w JS. Co jeszcze rzuca się w oczy? Zapis koloru tła - dla CSS jest to format rgb a dla JS jest to zapis szesnastkowy.

Dalej mamy tajemniczy znacznik <a name> z kodem towaru. Co on robi - cholera wie - nie sprawdzałem witryny aż tak dokładnie. A to jest jedynie nazwa towaru. Zwróćcie też uwagę na użyte identyfikatory (zawartosc_glowna_towar_dane, zawartosc_glowna_towar_obraz) - czy nie powinny być one unikalne? Ja bym zastosował do tego klasy + klasę dla hover i jakąś fajną animację i całość w CSS. Nie ma sensu do tego zaprzęgać JS.

Przeskoczmy na chwilę na stronę autora

Jeśli posiadasz nowoczesną przeglądarkę to tylko tyle zobaczysz. Fajna wizytówka. Rozwińmy sobie resztę opisu towaru

O dziwo link do zdjęcia jest. Pomińmy sobie resztę i przejdźmy do "z_g_wybor_ilosc_blok" do funkcji "ilosc_spr_cookie". A tam jest cena pobierana ze strony. Nie widzę funkcji weryfikującej więc...

No cóż. Tak sobie naskrobałem dziś. Nie będę testował żadnych podatności bo PISiory w kajdany zakuwają. Jeszcze tylko rzut oka na stronę gdy wyłączymy JavaScript

No pięknie.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2018