Raport z pola bitwy

Data: 2017-03-18, autor: Michał Misztal

Laravel

I znowu tochę ponarzekam. Jakiś czas temu postanowiłem sił z frameworkiem Laravel. Na localhost wszystko działa ładnie i pięknie. Także byłem zadowolony i umieściłem stronę na serwerze.

Mamy wykupiony serwer na 1and1 z obsługiwanymi wersjami php od 4 do 7.1. Także git i na pierwszy rzut oka faktycznie wszystko działało. Pierwszym drobnym problemem była drobna modyfikacja .htaccess ale OK niech będzie.

Drugim, już nieco poważniejszym, brak możliwości przeładowania konfiguracji Laravela gdyż Artisan nie działa. Artisan wymaga PHP w wersji minimum 5.39, natomiast najnowsza wersja PHP dostępna z poziomu konsoli to 5.38. Sprawę zgłosiłem do 1and1 a oni całkiem to olali bo dla cgi jest 7.1 ale dla cli będzie max 5.38 i koniec. Także tracę całą masę funkcji administracyjnych.

Kolejna funkcjonalność Laravela która na localhost działa a na 1and nie to mail. Pozostaje wbudowany w PHP mail().

Szkoda bo Laravel to całkiem fajne środowisko pracy.

Jeszcze o Windowsie

W związku z pojawieniem się nowej wersji procesorów AMD - Ryzen Microsoft celowo postanowił blokować je na starszych od 10 wersji systemów. Microsoft nie dostarczy sterowników via Windows Update nawet dla 8.1 którego wsparcie wciąż trwa i powinien dostać sterowniki przez Windows Update. Mało tego jeśli Microsoft wykryje, że macie Ryzena na systemach 7 - 8.1 wówczas zablokuje Windows Update (jakość ostatnich łatek każe sądzić, że to taka sobie groźba). Intel idzie ramię w ramię z MS i sterowniki do nowszych procesorów również są tylko dostępne na Windows 10. Natomiast AMD wydało własne sterowniki do Ryzena dla systemów 7, 8, 8.1 i 10 które dostępne są tutaj. Pomyślcie - zapłaciliście za system który ma jeszcze wsparcie a MS to wsparcie Wam zabiera.

I znowu NET Framework

Zaraza po raz kolejny. Tym razem przejechałem się na oprogramowaniu Panda Free AV. Panda również korzysta z tego "dobrodziejstwa". Program nie mógł się uruchomić, część modułów i sterownik byłą aktywna ale bez procesu + aktywne rozszerzenia Pandy w shellu zawieszały eksplorator. To dla oprogramowania opartego na NET czy też kompilatorze MS normalka.

Jeszcze Windows Update

W ostatniej wersji aktualizacji macie aplet "Uzyskaj Office" który blokuje funkcję resetu systemu do ustawień początkowych. Ilość błędów w ich systemach jest przerażająca i wciąż rośnie. Jak można płacić za to pieniądze? Jest reklama na ekranie blokady, wchodzi reklama do eksploratora. Niedługo to będzie drugi Onet.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2019