1and1 ucieka z polskiego rynku

Data: 2017-06-08, autor: Michał Misztal

Pamiętam jak u klienta montowaliśmy pewne oprogramowanie na serwerze i twórca tegoż oprogramowania jak się dowiedział gdzie jest hosting to tylko westchnął "1and1, o matko". 29 maja dostaliśmy na maila informację o zakończeniu działalności 1and1 na terenie Polski z informacją aby zabierać manatki do kogoś innego.

Nie chcę tutaj porównywać obecnego wyglądu strony 1and1 do pocztówek z widokiem "Warszawa '45" ale tak to wygląda. Przyszli namieszali i poszli. Teraz trochę roboty będzie, żeby to odkręcić. Przeniesienie hostingu, przeniesienie domen, przeniesienie baz danych. Teraz pozostaje kwestia wyboru hostingu. 1and1 zaleca home.pl - nic dziwnego - home.pl zostało wykupione przez United Internet - właściciela 1and1. Obecna egzystencja na polskim rynku wydaje się być bezzasadna. Krótka historia 1and1 na polskim rynku została opisana tutaj.

Jeśli chodzi o 1and1 to zawsze zastanawiało mnie to dlaczego zawsze mają problemy z polskimi znakami. Teraz też nie potrafię poprawnie wyeksportować bazy przez ich phpadmina tak by to zaimportować u siebie. Zobaczymy jak będzie z mysqldump (sposób opisany przez 1and1 jako "ssh" - serio). Jeśli i to się nie powiedzie będę musiał napisać jakiś skrypcik który to zrobi poprawnie.

Problemy są również z mailami od nich - również kiepsko jeśli chodzi o polskie znaki.

W sumie to chyba nawet nie ma czego żałować. Teraz nie będę musiał ręcznie aktualizować ustawień Apache dla sklepów internetowych no i może Laravel będzie działać - wersja php-cli via ssh powyżej 5.39. O ionCube i innych bibliotekach nie wspominam. No i jeszcze występował problem z pocztą - nie na wszystkie adresy mail dochodził - już nie pamiętam przyczyny (info od pomocy technicznej - "bo my mamy to tak skonfigurowane i nie dojdzie, ale to tamci mają źle"). Kiedyś wpominałem coś o kreatorach. Dziś można zaktualizować ten wpis o 1and1 Website Builder - ci którzy się zdecydowali korzystać z niego nie mogą przenieść witryny ot tak - muszą wszystko tworzyć od nowa.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2018

Czytasz właśnie

1and1 ucieka z polskiego rynku
Autor: Michał Misztal
Data: 2017-06-08

Podobne wpisy