Karta graficzna i upały

Data: 2017-07-26, autor: Michał Misztal

Nie ma to jak rekordowe upały i nostalgiczny nastrój. Taka była ostatnia niedziela. Postanowiłem odświeżyć sobie Half Life 2, zwłaszcza, że na Steam zobaczyłem, że obok HL2 pojawił się Half Life 2 Update.

Niestety, karty graficzne nie lubią wysokich temperatur. Chociaż w tym przypadku usterka musiała postępować. W pewnym momencie gra się wyłączyła tzn. ekran stał się czarny. Odpalam HL2 drugi raz - to samo. Za trzecim razem - niebieski ekran z pionowymi czerwonymi paskami - czyli uszkodzenie pamięci na karcie (a jednak nie - procesor). Karta to MSI GTX 260 z szyną 448 bit więc szkoda byłoby ją stracić.

Jako, że gram bardzo rzadko to w sumie grafika mocna nie jest mi potrzebna. Może jakąś poleasingową NVS sobie wykombinuję a na razie na tej będę jechał aż padnie do końca. Boot do Archa a tam też zonk i brak obrazu. Nie jest dobrze. Utknąłem.

I tutaj posiadacze Linuksa mają drobny problem - jeśli są dwie różne karty grafiki i domyślna zostanie zastąpiona to trzeba wykonać parę operacji aby mieć tryb graficzny. Zakładam, że każdy posiada jakiś menadżer logowania (u mnie LXDM) więc najpierw trzeba go wyłączyć aby w spokoju móc skorzystać z terminala. Od jakiegoś czasu w Archu środowisko graficzne ładuje się na pierwszym terminalu (TTY1, kiedyś było na TTY7) co znacznie utrudnia robotę. Na TTY1 mamy więc zwis i trzeba się przełączyć na TTY2 a tam na konto root. Niestety co chwilę będziemy przełączani na TTY1 więc będzie to swego rodzaju ekwilibrystyka. Po zalogowaniu na roota trzeba wyłączyć LXDM (lub Wasz menadżer, ja opiszę tylko LXDM) poleceniem

[root@komputer]# systemctl disable lxdm && reboot_

Teraz pora sprawdzić jaką kartę posiadacie u siebie, u mnie to tak wygląda

[user@komputer ~]$ lspci | grep -i vga
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Richland [Radeon HD 8670D]

Po wylistowaniu sterowników grafiki

[root@komputer]# pacman -Ss xf86-video_

Okazuje się, że do mojej grafiki (tzn dla AMD APU) najodpowiedniejszy będzie amdgpu. Po instalacji można już uruchomić tryb graficzny.

Prawdę mówiąc to warto mieć zainstalowane sterowniki open source każdej niedomyślnej karty graficznej aby nie musieć robić tego co wyżej i mieć działające środowisko graficzne nawet po zmianie karty. Powyższe niestety nie dotyczy kart Nvidii. Nie można mieć w systemie wersji własnościowej i otwartoźródłowej sterownika.

Może krótki to wpis ale napisałem co zrobić gdy początkujący użytkownik Linuksa utknie w terminalu po wymianie karty graficznej a to zawsze jakaś pomoc.

PS. Okazało się, że to jednak nie pamięci a procesor graficzny. Domowym sposobem udało mi się jeszcze tą kartę wskrzesić. Skoro i tak miała iść na złom postanowiłem podgrzać procesor. Po podgrzaniu procesor opadł (cyna się rozpuściła i odtworzyła połączenia), co dobrze wróży dla karty. Przed przegrzaniem wykładał się już przy pierwszym teście w 3dMark, po przegrzaniu zaliczył pięć pętli i na tym zakończyłem testy. Wygląda na to, że tym razem udało mi się uratować kartę.

Komentarze (4)

[2017-07-26 21:30:24] Korsarz pisze: Global Warm(n)ing
Niedługo korzystanie z elektroniki w domach bez klimy będzie niemożliwe (właściwie przy stałej temperaturze powyżej 30°C powinno się wszystko wyłączać żeby nie przegrzać).
[2017-07-26 22:10:40] csk(admin) pisze: Re: Global Warm(n)ing
Pora czekać do zimy. Karta się tak grzeje, że mniej wyjdzie opału.
[2017-07-27 21:03:00] Korsarz pisze: Kryptografika
Podobnież przez kopaczy kryptowalut (głównie Chińczyków) rynek kart graficznych zwariował. Brakuje towaru, albo jest absurdalnie drogi (i nawet taki szybko znika).
[2017-07-27 21:16:43] csk(admin) pisze: Re: Kryptografika
Cale szczęście, że moja karta jest za słaba na takie pierdoły. A co do kopania to swego czasu uTorrent instalował na komputerze "ofiary" PriceFountain aby ukopać nieco BTC dla twórców programu. Oczywiście w EULI o obciążeniu CPU i wzroście wydatków za prąd nie było ani słowa.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2021