MVC - drugie starcie

Data: 2017-08-17, autor: Michał Misztal

Ostatnio trochę poszedłem w stronę MVC. Muszę powiedzieć, że pomysł z MVC bardzo mi się podoba. Ładowane jest tylko to co powinno być ładowane a cała struktura jest dość przejrzysta. Szkoda tylko, że całego Frameworka muszę pisać sam bo na home.pl ponoć Laravel również nie działa. No nic, zaoszczędzę przynajmniej miejsca na hostingu.

Poprzednio podałem strukturę katalogów a dzisiaj napiszę jak sobie wykombinowałem ładowanie widoków. Początkowo myślałem podzielić stronę na kilka części a potem to wszystko dołączać za pomocą include w poszczególne miejsca (czyli widok byłby sklejką include'ów).

Problem niestety jest taki, że potem bardzo łatwo jest się pogubić. Niestety wcześniej już takie coś przerabiałem. Za cholerę nie mogłem znaleźć błędu a winny był na przykład niedomknięty div.

Także postanowiłem zrobić poniekąd to co występuje w Laravelu - czyli szablon strony main i ładowane do niego widoki. Np takie coś<!doctype html>
<html lang="pl">
<head>
<title>MVC</title>
</head>
<body>
<h1>Witam na mojej stronie</h1>
<?php
include "views/".$name.".php";
?>
</body>
</html>

Kontroler Index natomiast ma taką postaćclass Index extends Controller{

  function __construct() {
    parent::__construct();
    $this->view->render("index/index");
  }

}

A widok Index<main>
Przykładowy tekst np Jarek ma kota
</main>

A klasa View to po prostuclass View {

  function __construct() {
    
  }
  
  function render($name){
    require 'views/main.php';
  }

}

Dzięki temu cały szablon nie jest rozrzucony po kilku (kilkunastu lub kilkudziesięciu (też taki koszmarek popełniłem - na szczęście go poprawiłem ale strasznie demotywujące to było)) plikach.

Następnym razem napiszę coś o modelach.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2022