Zenek wygrywa milion dolarów

Data: 2017-09-01, autor: Michał Misztal

OK, od razu napiszę, że tytuł ma się nijak do treści. Tytuł jest natomiast dość chwytliwy i może poprawi statystyki strony. Nie będzie o Zenku ani o milionie. Zapewne fani kolorowych wiadomości odczują drobne rozczarowanie ale, cóż, trudno.

Dziś mogłem się trochę popisać przy kodzeniu. Na pierwszy ogień poszedł sklep internetowy - dzisiaj udało się go w końcu wyeksportować do końca. Okazuje się, że w ustawieniach dla home.pl KATALOG_SKLEPU nie przyjmuje wartości z polecenia pwd a jedynie /. OK, konfiguracja poczty, konta ftp + aktualizacja S2S na localhoście i na hostingu i wsio gra.

Drugie zadanie - już nieco ambitniejsze. Klient przyniósł komputer z którego trzeba było przerzucić pewien program. Program był napisany w PHP przez kogoś z rodziny. Całość działała na XAMPie. OK, najpierw zająłem się bazą danych - drobnostka + utworzenie nowego użytkownika mysql na potrzeby aplikacji. Potem przerzucenie zawartości htdocs na nowy serwer. I się udało. Poprzedni serwer był skonfigurowany by nie pluć błędami gdyby wystąpiły. Uruchamiam aplikację a tu co - błędy. Postanowiłem je poprawić. Błędów nie było dużo - głównie literówki w tablicach asocjacyjnych + pomniejsze zonki przy konkatenacjach.

Super - wsio poprawione - aplikacja już nie wyrzuca błędów. Pora jeszcze sprawdzić backup - backup się robi ale wysypuje błędy - błędna składnia dla warunku if ale to drobnostka i postanowiłem nie tykać.

Uruchamiam jeszcze stary komputer żeby sprawdzić, że wszystko działa tak jak na starym a tu zonk - przegrałem nie tą aplikacje. Przegrałem xamp/htdocs zamiast gabinet/xamplite/htdocs. OK - błąd naprawiam. Całość chodzi ale pozostaje trochę błędów do naprawienia. Tutaj podobnie zonki przy konkatenacji, tablicach asocjacyjnych i odwołanie się do superglobalnej $_SESSION przed jej deklaracją. Błędy poprawione a do tablicy sesji użyłem if(!isset($_SESSION["wartość"])) i gra.

W sumie za łatanie apki też wypadałoby trochę powiedzieć. Myślałem też nad przejściem z mysqli na PDO zwłaszcza, że przy insertach nie było mysqli_real_escape_string. Chociaż apka działa na localhoście więc w sumie nie ma potrzeby a sam bym sobie tylko roboty dołożył. Jakby aktualizacja czterech witryn to było za mało.

W sumie to nawet fajny dzień był - myślałem, że w konfrontacji z kodem innej osoby czegoś mogę nie wiedzieć oraz nie ogarnąć a tu taka niespodzianka.

PS. Ostatnio udało mi się zacząć czytać "Wolność" Daniela Suareza. Jednak książka rozczarowuje. Szkoda, bo "Demon" trzymał w napięciu do samego końca. Cóż pozostaje w takim razie dokończyć "Mastermind" i "Counting to zero day". Trochę schodzi bo tłumaczenia na nasz język nikt nie zaplanował.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2022

Czytasz właśnie

Zenek wygrywa milion dolarów
Autor: Michał Misztal
Data: 2017-09-01

Tagi

Podobne wpisy