Metody magiczne w PHP - call

Data: 2017-12-08, autor: Michał Misztal

Drążenie wzorca MVC w PHP ciąg dalszy. Wiadomo, że nie wszystko można zrozumieć od razu. Z czasem przychodzi chęć oceny i weryfikacji kodu. Po nauce i zrozumieniu to naturalna kolej rzeczy.

Ta naturalna kolej rzeczy niejako wbija nam kolejnego skilla. Myślimy sobie "a może zrobię to za pomocą innej techniki, bo wygląda na wydajniejszą".

Dziś o magicznej metodzie w PHP - __call. Dzięki tej metodzie możemy tworzyć metody dynamicznie. To znaczy możemy opracować ogólną recepturę przygotowywania metod a o klasie jako takiej zapomnieć. Przydaje się to gdy życie obiektów rozwleka się na kilka dokumentów.

Najlepsze wykorzystanie metody __call to np tytuł strony, słowa kluczowe, opis czy breadcrumbs. Ale ze względu na sposób implementacji nie trzeba się przeklikiwać do klasy View. Całość jest bardziej intuicyjna.

Powiedzmy, że zlikwidujemy z klasy View metodę tytul a w zamian użyjemy magicznej metody. Kod klasy View uzupełniamy o metodęfunction __call($name,$arguments){
 $arguments=count($arguments)>1?$arguments:$arguments[0];
 $this->$name=$arguments;
}

W konstruktorze wtedy mamy standardowe$this->view->title("Tytuł strony");

Nic nie stoi na przeszkodzie by nieco uporządkować kod i np usystematyzować tytuł, opis i słowa kluczowe np takclass View{

 function __call($name, $arguments){
  $arguments=count($arguments)>1?$arguments:$arguments[0];
  switch($name){
   case "title":
   case "description":
   case "keywords":
    $this->$name=$arguments;
    break;
  }
 }
}

Całość wywołujemy jak dla title. A w widoku$this->title;
$this->description;
$this->keywords;

Dzięki temu plik "View.php" można zamknąć na zawsze. No i nie trzeba multiplikować funkcji ponad stan. Dodatkowo całość można zabezpieczyć według uznania w instrukcji switch().

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2022