Tylko reset może nas uratować

Data: 2018-02-08, autor: Michał Misztal

Reset - magiczny przcisk dany ludziom przez bogów.

Już opisuje w czym rzecz. Świeża instalacja najnowszej wersji W10 (bo aktualizacja W10 ubiła system skutecznie - tylko w świecie oprogramowania mordercy biegają na wolności) + konfiguracja skanera z Bizhub C353 żeby skanowało się do udostępnionego folderu. Podłączam wszystko i nie działa. Na innych komputerach z 10 wszystko gra. Ok, może to dlatego, że tutaj instalowałem 10 z najnowszego dostępnego obrazu, tzn bez naleciałości z przeszłości. Pozostałe kompy to zmigrowane 7.

No i jak tak to przestało grać to zacząłem szukać informacji w świecie. Komputer zostawiłem u klienta bez działającego skanera z informacją, że w ciągu kilku dni im go uruchomię. Do boju ruszyłem z najświeższą wersją W10 + Bizhub 360 (oprogramowanie jest identyczne co w 353). Wszystkie komputery w sieci widzą zasób udostępniony i mają do niego pełen dostęp a skaner nie potrafi zapisać dokumentu. Nie będę pisał o wszelkich sprawdzonych wariantach ustawień bo już sam ich nie pamiętam. Ale nic nie zadziałało.

Na koniec jeszcze reset ustawień sieciowych w drukarce. Cyk i wszystko ożyło. Nie, żeby coś się zmieniło w ustawieniach bo na tych domyślnych też skanowanie testowałem. I o co kaman?

Na koniec jeszcze wszystko ustawiłem tak jak to było skonstruowane przed resetem. Wynik - działa. Nie znoszę takich sytuacji, bo nie wiadomo gdzie było błąd.

A na koniec to szkoda, że ta maszyna nie posiada możliwości serwera ftp i utworzenia kont ftp dla odbiorców skanowania. Posiada natomiast możliwość skanowania do ftp. W ostateczności można utworzyć serwer ftp zamiast katalogu udostępnionego. Albo dysk sieciowy z serwerem ftp jako magazyn danych. Wszak narzędzia można włączyć w ustawieniach systemu. Ba, Windows posiada nawet swojego śmiesznego (a jakże) klienta ftp (cmd -> ftp, potem wpisujemy open "host"). Porównywanie go do lftp nawet nie ma sensu więc nie będę tego robił. Druga rzecz - Power Shell. Sprawdzałem stan protokołów SMB i trzeba było użyć tego potwora. Musiałem użyć tylko kilku poleceń a już składnia mi się nie podoba.

No to jeszcze jedna krótka notka. Klient chciał niedrogi router jako odrębne urządzenie z wifi dla gości. To był jakiś DLINK ze śmiesznym gniazdem zasilania (micro usb). No to klik - nawet był tryb gościa. Za dużo ustawień to tam nie było. Sprawdzam jeszcze czy główny router jest widoczny i okazuje się, że jest. Takie rzeczy w odizolowanej od świata sieci gość. Tutaj trzeba było ręcznie ubić wszystko firewallem. I wszystko zostało ubite. A jak użyłem wyrażeń regularnych (coś w stylu "192.168.(\d+).(\d+)" albo po prostu "192.168..*") jako reguły to router zwiesił się całkowice. Cieszę się, że DLINK poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa.

I jeszcze jedna sprawa - ale to muszę zweryfikować. Ustawiałem dysk NAS DLINK 320 (czy coś). Skonfigurowałem go przez jego stronę www, włącznie z niestandardowym hasłem admina. Potem oprogramowaniem DLINKA konfigurowałem go jeszcze raz. W pewnym momencie trzeba było ustawić hasło admina. Nie było żadnego potwierdzenia jak przy zmianie hasła (typu "Podaj stare hasło"). Po prostu podałem jeszcze raz to hasło i hasło zostało zapisane (!). To muszę jeszcze zweryfikować ale DLINK do takich akcji już nas przyzwyczaił.

Komentarze (3)

[2018-02-08 22:06:16] Korsarz pisze: (Nie)dobra zmiana
W poprzedniej wersji strony na startowej było pod każdym postem widać ilość komentarzy. Czy można do tego wrócić?
[2018-02-09 07:13:20] csk(admin) pisze: Re: (Nie)dobra zmiana
Ilość komentarzy wróci (w takim razie szybciej niż planowałem). Muszę to zaimplementować inaczej niż poprzednio - ze względu na wydajność. Poza tym ciężko powiedzieć, że coś się na stronie dzieje skoro nie widać wyników - teraz buduję CMS jako panel admina. Wczoraj napisałem system zatwierdzania komentarzy + drobne zmiany w mechanice aplikacji + drobna poprawa błędów. Także dzieje się. Liczba komentarzy powróci.
[2018-02-09 21:17:13] Korsarz pisze: Dobra zmiana
Spasiba ergo sum, jak mawiają starzy, czarnoskórzy, blond Indianie. Liczba komentarzy powróciła w stosownym momencie.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2019

Czytasz właśnie

Tylko reset może nas uratować
Autor: Michał Misztal
Data: 2018-02-08

Tagi

Podobne wpisy