Szybkie przesyłanie plików między komputerami

Data: 2018-02-11, autor: Michał Misztal

Niedawno ktoś mi opowiadał o "superoprogramowaniu" - Lenovo SHAREit. Nie mógł wyjść z zachwytu nad tą aplikacją. Może przenosić pliki między komputerami bez fizycznej ingerencji. No i, że ja na tym swoim Linuksie czegoś takiego nie mam.

Jestem zwolennikiem prostoty i minimalizmu więc doinstalowywanie kolejnych aplikacji które powielają oczywiste funkcje przychodzi mi ciężko. Windows posiada funkcje udostępniania folderów publicznych a gdy chcemy udostępnić jakiś niestandarowy katalog to również mamy taką możliwość. Podobnie jest z innymi systemami. Poza tym ja jestem za buforem w stylu - dysk NAS najlepiej z serwerem ftp + udziały i konta ftp z odpowiednimi uprawnieniami (przynajmniej dla małej firmy).

Trochę poczytałem o tym SHAREit i o tego czegoś funkcjach. No i tych funkcji jest całkiem sporo. Ale według mnie jest kolejnym niepotrzebnym oprogramowaniem. Niepotrzebnym dlatego, że sam system operacyjny pozwala na taką funkcjonalaność. Przecież każdy w CV pisze - "znajomość systemu Windows i pakietu Office", więc nie powinien mieć problemu z ogarnięciem systemowych funkcjonalności. SHAREit znosi schemat zarządzania danymi więc ciężko jest wytropić punk wejścia szkodliwego pliku. Bo przyjdzie taki dzień, że ktoś przytarga program z cieszącą się krową i backdorem na dokładkę, roześle po wszystkich i katastrofa gotowa. Opanowanie tego to jak walka z epidemią dżumy.

SHAREit nie używam (bo i nie mam na czym) i jedynie mogę hipotetyzować. Pewnie działa na zasadzie klient-serwer i potrzebuje wyjątku w zaporze. Więc mamy niepewne oprogramowanie niepewnej firmy i otwarty port dla hipotetycznie dziurawej aplikacji.

A teraz z innej strony - jak użytkownik uniksów radzi sobie w podobnych kwestiach? Korzysta ze sprawdzonego oprogramowania. Pierwsze to możliwość udostępnienia/zamapowania katalogu. Dalej - można uruchomić serwer Apache dla katalogu, moduł Pythona (serwer HTTP) + wget czy przez przeglądarkę, czy moje ulubione sftp. sftp jest pseudoklientem ftp bo nie obsługuje ftp jako tako, jedynie emuluje klienta ftp dla połączenia ssh. W związku z czym należy takie oprogramowanie zainstalować i usługę ssh uruchomić. Menadżery plików bez problemu obsługują sftp. Buszowanie przez czyste sftp jest niezbyt ergonomiczne (zwłaszcza gdy trzeba przerzucić cały folder) to można użyć mc.

W mc wpisujemy

cd sftp://user@host

Potem tylko Ctrl + \ by dodać lokalizację do ulubionych.

Komentarze (1)

[2018-02-14 21:51:33] Korsarz pisze: LKRG
Ciekawy pomysł: http://www.openwall.com/lkrg/.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2019

Czytasz właśnie

Szybkie przesyłanie plików między komputerami
Autor: Michał Misztal
Data: 2018-02-11

Tagi