Oswajamy RouterOS - część 2

Data: 2018-06-14, autor: Michał Misztal

To jest ciąg dalszy wpisu Oswajamy RouterOS. Wszelkie założenia sieci są wylistowane we wspomnianym artykule.

Dziś zajmiemy się kwestią wifi. Według specyfikacji 951Ui-2nD posiada anteny o mocy 1,5 dBi. Jednakże poczułem się pozytywnie zdziwiony tym, że działają tak samo jak trzy anteny 5 dBi przyczepione do 1043ND. Decybel decybelowi nierówny?

OK, do dzieła. Przechodzimy do Wireless i klikamy plusik w oknie Wireless tabless, wybieramy Virtual, w zakładce Wireless ustawiamy nazwę naszej sieci (SSID) jak na obrazku.

Teraz ustawiamy zabezpieczenia obu sieci (wlan1 i wlan2). Przechodzimy do zakładki Security Profiles i ustawimy coś jak na screenach poniżej.

Przestawiamy obie stacje w tryb ap bridge i ustawiamy profil zabezpieczeń.

Po włączeniu interfejsu wlan1 i wlan2 sieci wifi powinny się pojawić. Sieć wlan1 jest włączona w obręb naszego mostu brigde_wan i ma ustawioną adresację, natomiast sieć wlan1 tych opcji ustawionych nie ma. Włączamy je zatem. Ustawimy również pulę adresów.

Ryc. 6. Pula adresow różna od tych dla brigde
Ryc. 7. Adres routera w sieci gościnnej
Ryc. 8. Włączamy serwer DHCP dla sieci gościnnej
Ryc. 9. Ustawiamy parametry sieci

Dla sieci gości ustawimy niższą przepustowość (Queues).

Na koniec jeszcze tylko kwestia dostępności sieci - nie chcemy aby urządzenia z obu sieci (wlan2 - bridge_lan) miały do siebie dostęp. Musimy wobec tego skonfigurować firewall aby odrzucał pakiety wysyłane z jednej sieci do drugiej.

Ryc. Firewall skonfigurowany by odrzucać wzajemnie pakiety z obu sieci

I to w zasadzie tyle. Jeszcze tylko backup konfiguracji (Files\Backup - nie znika po resecie, czyli gdyby coś się stało to zawsze kopię konfiguracji macie pod ręką.) i ustawienia hasła dla admina (System\Users). Oprócz tego ja jeszcze dorzucam restart router co tydzień tak na wszelki wypadek. Z TP-LINK'iem miałem tak, że router zawieszał się co miesiąc (co do dnia). MikroTik to nie ta liga co TP-LINK ale dla pewności... Wybieramy System\Schedule i ustawiamy jak na obrazku.

Ryc. 5.png

I to na razie tyle. BTW - próbowałem wyłudzić (nie dla mnie oczywiście) zarządzalnego switcha CISCO, ale tym razem się nie udało - może w niedalekiej przyszłości opiszę (jeśli się uda) co i jak. BTWv2 QuickSet is for softies.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2023