REST API i CodeIgniter - początki

Data: 2018-12-17, autor: Michał Misztal

Trochę czasu minęło od poprzedniego wpisu. Jako, że mam wolne 5 minut to postanowiłem coś nabazgrać. Jak już pisałem wcześniej brnę w CodeIgniter. Całkiem fajny i szybki framework. Aczkolwiek posiada kilka irytujących funkcjonalności.

Zapewne kojarzycie REST API. Otóż próbuję w zgodzie z wytycznymi opracować stronę w CI. Przy dotarciu do formularzy (i nie tylko) pojawia się problem. Po pierwsze standard HTML 5 wspiera dla znaczników form jedynie GET i POST. Po drugie wpis routingu w CI w stylu$route['strona']['post'] = "JakiśController/ObsłużDane";

wywala błąd, mimo, że według dokumentacji powinno wszystko działać. Zamiast tego należy w funkcji zwrotnej obsłużyć $_SERVER['REQUEST_METHOD'] i w zależności od wartości przekierować na właściwy kontroler.

CodeIgniter nie wspiera natywnie innych typów żadań poza tymi standardowymi. Czyli nie zapiszemy np tak$this->input->put('wartość');

Trzeba tak$this->input->input_stream('wartość');

No i przetwarzanie formularzy, czy innych żądań - pozostaje jedynie AJAX. Czyli blokujemy domyślne zdarzenia dla przycisków wysyłających dane na serwer. Zamiast tego przesyłamy ja za pomocą technologii AJAX. Plusem jest to, że szybko przyzwyczaimy się do formatu JSON.

No to tyle na dzisiaj. Następnym razem będzie o akordeonach.

Skomentuj lub zgłoś błąd

© Michał Misztal 2021

Czytasz właśnie

REST API i CodeIgniter - początki
Autor: Michał Misztal
Data: 2018-12-17

Podobne wpisy