Info o ciastkach

Eeee...
Żeby strona działała fajnie to trzeba zaakceptować obsługę pewnych plików. Jeśli jesteś nienormalny, nosisz czapkę z amelinium i siedzisz w schronie zbudowanym z poduszek to możesz je sobie wyłączyć. Autor strony nie czerpie żadnych korzyści z cookies (twierdzi nawet, że ten komunikat jest głupi), ale, cóż - Unia wymaga. Korzystając z witryny zgadzasz się z polityką cookies.

Wszystko w budowie...

Gamingowy Lenovo

Zawsze byłem zwolennikiem profesjonalnego sprzętu. Nieraz ktoś przynosił na serwis gamingowego laptopa MSI czy Lenovo. Zazwyczaj tylko do przeinstalowania systemu. Na pierwszy rzut oka wyglądają solidnie. Ale dzisiaj się okazało, że tylko wyglądają.

Rok temu wymieniałem klawiaturę w gamingowym MSI. Klawiatura została zalana - wina użytkownika oczywista. Rozkręcenie sprzętu i wymiana klawiatury nie była jakaś kłopotliwa. Sporo było rozkręcania ale całość jako sprzęt została zmyślnie zaprojektowania. Do wszystkiego można się dostać i wcale nie trzeba mieć palców wyginających się w obie strony. Duży plus dla MSI.

Czytaj dalej...

HP i skanowanie

Czasem przychodzi taki czas, że trzeba się ruszyć i coś zacząć robić. Nie wiem jak wygląda piekło ale wyobrażam je sobie w tej chwili jako las drukarek HP które trzeba zainstalować po sieci. Jest to ciąg dalszy tego wpisu.

Klient zadzwonił, że coś nie działa. Całe szczęście był to taki klient który zdawał sobie sprawę z tego, że to będzie raczej wina sprzętu. Pierwszy objaw - wyłączone wifi i drukarka nie drukuje. Jakimś cudem wifi samo się wyłączyło (nastąpił zanik zasilania - reset?). Wifi sobie daruję - podłączam po kablu ethernetowym do routera. Router to ten z Orange a tam jedyny wolny port jest w innym kolorze - kto kiedyś miał do czynienia ze sprzętem Orange ten powinien wiedzieć o co chodzi. Ten port w innym kolorze to jak złoty ząb Joe Pesci w "Kevin sam w domu" - zła wróżba. No i faktycznie - brak połączenia. Nie będę bawił się ustawieniami tego woru gnoju (ups, autokorekta), znaczy routera. Wyeliminowaliśmy nieużywany kabel.

Czytaj dalej...

O numerkach

Przeglądałem ostatnio kilka stron z "testami" laptopów i poczułem się dziwnie. Sprzęt w ogóle nie wzbudził mojego zainteresowania. Zrozumiałem natomiast, że skończyły się czasy w których dostawaliśmy owoc geniuszu inżynierii. Obecnie dostajemy numerek. Lenovo A4fgHY7L czy Asus 7UJHGT98? Hm - ciężki wybór ale czy aby na pewno?

I tak, niby ten sam model ale numerologia odkrywa pewne zmiany fizologiczne. 2 zamiast 4 w modelu to np zaokrąglone krawędzie ramki matrycy. Podwójne E to np dysk SSD zamiast talerzowego. Ilość ramu, OS, rozmiar matrycy, klawiatura numeryczna. Trochę tego jest. Wszystko po to by stworzyć sprzęt co najwyżej przeciętny. Oczywiście, że możesz mieć sprzęt za 10 tysięcy, w niższej cenie, ale bez tego, bez tamtego i jeszcze to też odpada. To tak jakby powiedzieć, że oczywiście możesz mieć nowego Bugatti Veyrona za 500 zł, a brak paru szczegółów nie powienien nikomu przeszkadzać, przecież aluminiowe hamulce bębnowe do tej pory się produkuje a holzgas jest taki hipsterski.

Czytaj dalej (1 komentarz)...

Muzyka na dziś - Sunset Sons

Dziś tylko klip. Ale za to fajny.

Czytaj dalej...

Muzyka na dziś - Exodus

Kolejni dziennikarze odchodzą z radiowej Trójki. Nie ma już takich osobowości jak Artur Andrus, Michał Nogaś, Robert Kantereit, Wojciech Zimiński, Jerzy Sosnowski czy Jurek Owsiak. Odchodzi również Michał Gąsiorowski. PIS niszczy coś czego nie rozumie. W sumie to trudno jest słowami opisać Trójkę będąc jej wieloletnim słuchaczem. Trudno jest opisać to wszystko co prowadzi do ukształtowania masowej i żywej świadomości. Ten byt żyje i nie da sobie wmawiać, że jest OK. Można zmienić całą obsadę Trójki na partyjną ale ludzie nie są głupi - będzie to oznaczać fizyczny koniec stacji. Gdy słyszę Semkę, Ziemkiewicza czy Pospieszalskiego to wyłączam radio, ale wiem, że usłyszę jeszcze Manna, Strzyczkowskiego czy Wagli. Także jeszcze nie wszystko przepadło. W podobnej sytuacji Trójka była w latach 2009 i 2010. Wtedy też PIS niszczył wszystko co się da. Mam nadzieję, że jednak ktoś się opamięta. A dla całej rządzącej partii piosenka.

//Edit
Jako, że pojawił się w komentarzu link to zamontuję go tutaj. Trójko, trzymaj się. Udało się przetrzymać komunistów, uda się przetrzymać faszystów.

Czytaj dalej (4 komentarze)...

SMART

Powiedzmy, że instalacja drukarek po sieci internetowej nie powinna nikomu sprawić trudności. Klik, wybieram nowy port TCP/IP i wpisuję adres IP. Następnie wskazuję plik sterownika i volia, działa. Niestety, czasy pokoju mijają. Rośnie nam nowy wróg, potężny nieobliczalny i w dodatku debil - SMART. Smart jest wszędzie - w telefonie, telewizorze, żelazku, butach. Nawet sterowniki są SMART. Windows też jest Smart. Wszyscy są Smart. Jednakże wystarczy przestawić kilka liter w słowie Smart, klika odjąć, klika dodać i wychodzi nam słowo Hitler. Przypadek? Nie sądzę.

Tydzień temu po raz kolejny zmierzyłem się z systemem Windows 10. Misja - instalacja drukarki HP po sieci LAN. Klient chciał by to wszystko działało bezprzewodowo. Mimo moich obiekcji postanowiłem, że jak sobie tak wymyślił to OK - niech i tak będzie. O dziwo HP podłączyło się do wifi dość sprawnie. Teraz pora na laptopa z 10. Na początku podłączam udostępnioną z W7 drukarkę 1005. Konfiguracja przebiegła bezproblemowo - drukarka działa. Teraz pora na kombajn po wifi. System pobrał sobie sterownik z sieci ale oprogramowanie chciał ze sklepu MS. Odpada. Wkładam płytkę HP i wio. Sterownik się zainstalował, oprogramowanie również - "Komputer musi zostać uruchomiony ponownie" - rzekł instalator HP. No to restart i się zaczęło - aktualizacja 10. Jako, że trochę to miało trwać postanowiłem, że zjawię się jutro i dokończę wszystko, zwłaszcza, że było już późno.

Czytaj dalej (2 komentarze)...

Umieszczamy breadcrumbs na stronie

Myśle, że każdy wie co to jest breadcrumbs. Jeśli jednak nie wiecie to poniższe foto Wam to wyjaśni.

Ryc. 1. O tototototo

Bardzo ładne gotowe breadcrumbs możemy zaimplementować z biblioteki Materializecss. Jeśli ktoś chce przygotować takie coś samemu to też nic nie stoi na przeszkodzie - wszak to tylko odnośniki w górę witryny.

Czytaj dalej...

MS znowu odkrywa bugi

Microsoft kontynuuje to co zaczął. Nie wiem czy wiecie w jaki sposób powstał Google Project Zero - agenda Google szukająca błędów w oprogramowaniu firm trzecich (głównie Microsoftu). Otóż kilka lat temu Microsoft rozpoczął swoją krucjatę wycelowaną w Google. Szukał w ich oprogramowaniu podatności i zgłaszał je opinii publicznej. W ramach odwetu Google powołało Project Zero. Potem MS porzucił (czy kogoś to dziwi) szukanie błędów. Google jednak z tego nie zrezygnowało i trwa to do dziś. Teraz w MS sobie o komórce bezpieczeństwa przypomnieli. Za znaleziony błąd nawet Google zapłaciło im pieniądze (zostały przekazane na cele charytatywne).

Czytaj dalej...

Głównie o astronomii

Na studiach jeden z kumpli na dzień dobry potrafił powiedzieć, że dzisiejsza deklinacja Słońca wynosi np 10 stopni. I to nie tak, że codziennie sprawdzał tablice astronomiczne. On tego się nauczył na pamięć. Czemu? Bo tak. Teraz też potrafi powiedzieć, że kiedy urodziło mu się dziecko to deklinacja Słońca wynosiła tyle albo tyle.

OK, deklinacja to nic skomplikowanego. Można ją wyliczyć z prostych funkcji trygonometrycznych a potem podstawić dla min i max deklinacji (-23,3 ~ 23,3). Mało to skomplikowane. Ba, nawet w zgadywaniu można się wyćwiczyć. Ta deklinacja mu chodziła po głowie, a przez to i nam. Teraz z kolei mnie chodzi po głowie Wszechświat. Jako, że zbliża się ulubiona pora obserwacji astronomicznych tak i ja wyszedłem na zewnątrz aby przypatrzeć się temu i owemu.

Czytaj dalej...