Info o ciastkach

Eeee...
Żeby strona działała fajnie to trzeba zaakceptować obsługę pewnych plików. Jeśli jesteś nienormalny, nosisz czapkę z amelinium i siedzisz w schronie zbudowanym z poduszek to możesz je sobie wyłączyć. Autor strony nie czerpie żadnych korzyści z cookies (twierdzi nawet, że ten komunikat jest głupi), ale, cóż - Unia wymaga. Korzystając z witryny zgadzasz się z polityką cookies.

Wszystko w budowie...

Głównie o astronomii

Na studiach jeden z kumpli na dzień dobry potrafił powiedzieć, że dzisiejsza deklinacja Słońca wynosi np 10 stopni. I to nie tak, że codziennie sprawdzał tablice astronomiczne. On tego się nauczył na pamięć. Czemu? Bo tak. Teraz też potrafi powiedzieć, że kiedy urodziło mu się dziecko to deklinacja Słońca wynosiła tyle albo tyle.

OK, deklinacja to nic skomplikowanego. Można ją wyliczyć z prostych funkcji trygonometrycznych a potem podstawić dla min i max deklinacji (-23,3 ~ 23,3). Mało to skomplikowane. Ba, nawet w zgadywaniu można się wyćwiczyć. Ta deklinacja mu chodziła po głowie, a przez to i nam. Teraz z kolei mnie chodzi po głowie Wszechświat. Jako, że zbliża się ulubiona pora obserwacji astronomicznych tak i ja wyszedłem na zewnątrz aby przypatrzeć się temu i owemu.

Czytaj dalej...

O mapach Google oraz jak sklepy nas profilują bez naszej zgody

Dzisiaj kilka linków - temat przewodni - informacje jakich nieświadomie może dostarczyć smartfon. Czyli Mapy Google (klik), przewidywanie godzin szczytu (klik, klik) i profilowanie użytkownika przez sklep (klik).

Czytaj dalej...

Nagroda Nobla, dzień nauczyciela i inne

Dziś tak trochę skrótowo.

Aktualizacja Windows psuje wersje serwerowe

Klik - przez błąd Microsoftu padły wersje serwerowe systemów Windows. Konsekwencje tego mogłem oglądać dziś robiąc zamówienie w pewnej hurtowni. Do południa nie można było się zalogować (oprogramowanie serwera IIS). Tak dalej Microsofcie.

Czytaj dalej...

Nobel za potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych

Artykuł do przeczytania. Co potwierdza, że żyjemy w czasach w których fizyka nie zmieniła się zbytnio od czasów Einsteina. Ale teraz mamy technologię by teorie potwierdzić lub obalić.

Czytaj dalej (1 komentarz)...

PUP i nadmiarowe dane

Przez przypadek wszedłem na stronę urzędu pracy. I muszę powiedzieć, że sporo się tam pozmieniało. Jest bardziej przejrzyście, czytelniej i zieleniej. Co mnie najbardziej jednak zaskoczyło to linki generowane przez aplikację. Gdy szukamy czegoś w google to link do zapytania jest taki

google.pl/search?q=schabowy

Gdzie q to inaczej $_GET['q'] alias od question w dalszej części aplikacji. A słowem szukanym jest to po znaku równości. Natomiast link do szukanej zawartości na stronie UP wygląda tak

Czytaj dalej...

Muzyka na dziś - Beastie Boys

No i nieśmiertelny teledysk. Chyba za dużo razy oglądałem Brudnego Harrego.

Czytaj dalej...

Microsoft zabija Groove

Nie żebym jakoś się tym interesował. Nie używam Windowsa, nie używam Groove. Jednakże można przeczytać o kolejnym produkcie który został ubity przez Microsoft.

PS. Dziś poproszono mnie o odzyskanie konta do Pokemon Go. Nic nie dało się zrobić bo nie wiadomo na jakiego maila konto zostało zarejestrowane. Nie jestem pewien ale to chyba był ten sam klient u którego dziecko założyło konto iCloud i zapomniało gdzie. A potem radośnie zresetowało iPada, który stał się ładną deską do krojenia. Ot taki kiszony w sezonie ogórkowym.

Czytaj dalej...

Problemy pierwszego świata

Sam nie wiedziałem jaki dać tytuł. Do przeczytania artykuł o kiepskiej implementacji zabezpieczeń Bluetooth dla IOT w pewnych specyficznych urządzeniach. Pomyślcie jaką władzę dałoby wykorzystanie tego typu podatności.

Czytaj dalej (1 komentarz)...